Tábor Black & White

black and white


Hlasný smiech, radosť v očiach, kopec zábavy a nové priateľstvá. Aj v tomto duchu sa niesol tretí ročník tábora Black & White, ktorého som sa ako dobrovoľník spolu s Mirkou Luptákovou prvýkrát zúčastnila tento rok. Tábor sa konal v dňoch 18.– 26.7.2015 v našom krásnom historickom meste, Banská Štiavnica.

 black and whiteUž z názvu  môžete vyčítať, že tento tábor nie je pre „obyčajné“ deti. Tábor je organizovaný z finančných prostriedkov Roba Jakaba,  Bazáru Chalaňov a za pomoci OZ Equity, na podporu deťom, ktoré si to zaslúžia, na lámanie bariér a lepší svet.

Ľudia a spoločnosť dnešnej doby žije podľa stereotypov. Tvoríme si predsudky a najväčšou hrozbou sú ľudia iní ako my.black and white Ako jedna z problematických skupín sú spomínaní práve Rómovia. Koľkí z nás však niekedy mali možnosť stretnúť ich, porozprávať sa s nimi a zistiť čo stojí za ich životom, prečo je taký aký je a či to nie sú len média, ktoré ich škatuľkujú a vykresľujú ako tých zlých, neporiadnych a nezodpovedných príživníkov? black and whitePráve na tomto tábore sme tú možnosť dostali tak ako my, vedúci, aj deti z bielych rodín. Bolo úžasné vidieť prepojenie dvoch skupín, ich vzájomnú spoluprácu bez bariér a predsudkov, emócie a radosť zo spoločnosti, či úspešne zvládnutých úloh.

black and whiteCelý tábor sa niesol v téme Kráľovstva. Princ Matej nás oboznámil s pokladmi starého otca, ktoré sme počas siedmych dní hľadali. black and whiteZistili sme, že tímovou spoluprácou to bude jednoduchšie a tak sme sa hneď rozdelili do menších skupín a ako tigre, levy, draci a drsňáci sme plnili jednotlivé úlohy. Ak ste sa stretli v meste so skupinku so šatkami na krku pýtajúcu sa na meno pani primátorky, či zbierajúcou podpisy boli sme to my! Počas tábora sme zažili aj mnoho návštev. Jeden deň nás prišiel pozrieť Tomáš z rádia Express, ktorý s nami nahral rozprávku, Romanka a Janko od pani ombudsmanky, vďaka ktorým už vieme, kam sa obrátiť pri problémoch, pani učiteľka angličtiny, ktorá nás pripravila na stretnutie s našimi ďalšími hosťami, migrantmi. Chlapci, migranti sa u nás zdržali dva dni a boli naozaj skvelí. Ukázali nám miesto odkiaľ prišli, porozprávali ich príbehy, zahrali sa s nami, navarili netradičné jedlá a spravili večer plný tanca a zábavy. Cirkusantky nás naučili ako sa nezlámať a lietať vzduchom a Chalani z chatrče spravili náš posledný večer krajším, pri čom nie jednému z nás vypadla slzička pri predstave že sa všetko končí.

Niekoľko krásnych dní sme prežili v tomto striebornom meste. Ani jediný krát si nikto nespomenul na to, že tieto deti sú iné. Ani jediný krát žiadne z detí nepovedalo, že tam nejde, lebo sú to oni. Ani jediný z nás neprežil deň bez úsmevu a objatí. Ale to, čo sme si všetci uvedomili je, že týchto pár dní ubehlo bez akejkoľvek nenávisti, odsudzovania a že sme si všetci vybudovali jedno obrovské puto, ktoré nás bude vždy spájať, minimálne v krásnych spomienkach.

Ema Rajčanová II.B