Prechod štiavnickou divočinou

Prechod štiavnickou divočinouPrvé jarné ranné slnko zalialo mesto zlatistou farbou. Väčšina ľudí ešte spí, ale my, odvážni študenti vyrážame za dobrodružstvom.   Najskôr sa však zoznamujeme s naším sprievodcom Lukášom a jeho verným priateľom Erkom.  Ten má tri čierne a jednu bielu labu, nádhernú zamatovú srsť a neodolateľný pohľad.

Naše prvé kroky nás vedú na Vodárenský tajch, ktorý však pomerne rýchlo opúšťame a dostávame sa na Červenú Studňu.Prechod štiavnickou divočinou Prechod štiavnickou divočinou Tam  sa dozvedáme niečo viac o Štiavnických vrchoch. So stúpaním svahu sa menila aj pokrývka zemi, trávu striedal opäť sneh. Akoby sme sa vracali v čase a jar znovu vystriedala zima, avšak nálada ostávala stále jarná a svieža. Prekonali sme „zimný“ úsek, ktorý bol miestami vtipný, keďže tí šťastní s teniskami sa šmýkali viac dole ako stúpali hore, ale ako správni gymnazisti sme sa nevzdali  a dostali sme sa na prvý vrchol – Paradajz. Pre tých, ktorí tento vrchol ešte nepoznajú,  je to kopec týčiaci sa priamo nad Štiavnicou.  Jeho poznávací znakom je týčiaci sa ručne vyrezávaný kríž, z pod ktorého je Prechod štiavnickou divočinoumožné vidieť od Antola až po Banskú Bystricu, samozrejme ak máte šťastie na jasné počasie, my sme ho bohužiaľ až také nemali a tak sme si museli postačiť s pohľadom na Štiavnicu. Z Paradajzu sme pokračovali smerom na vrch Tanád, možno očakávate ľahkú mierne stúpajúcu cestu, no to ste na omyle. Dostali sme sa do „prirodzenej časti lesa“, ako to volajú lesníci.  Možno sa snažia takýto les vytvoriť, v tomto prípade dosť úspešne, no stále to nie je ten pôvodný les, ktorý tu stál pre vyrúbaním. Kľukatú úzku lesnú cestu strieda rozľahlá lúka, ktorou sa dostávame ponad Ottergrund na Tanád.

Prechod štiavnickou divočinou

Prechod štiavnickou divočinouZnova nám pod nohami škripoce miestami sneh. Trávu začínajú striedať  kamene a občas je potrebné zapnúť takzvaný pohon „štyri krát štyri“.  Ale nakoniec sa v plnom počte a zdraví ocitáme na vrchole. Nechávame si menšiu pauzu a nasleduje dlho očakávaný, no ani zďaleka  jednoduchý  zostup.  Po dlhšom čase sa ocitáme na Salamandri. Na svahu sa ešte držia statočné zvyšky snehu.

Zbytok cesty je už len krátka prechádzka cez Hornú Roveň a Klinger. Kráčame po hrádzi zaliatej slnkom pozorujúc ešte pevne zamrznuté jazero, ktoré nám pripomína, že je iba prvý deň jari.

Napokon sa dostávame do Štiavnice. Tá sa už hreje v obednom slnku. S pocitom úspešne prekonanej púti  štiavnickou divočinou sa cez Piargskú bránu sa dostávame naspäť na Trojičné námestie, kde sa lúčime aj s našimi sprievodcami Lukášom a Erkom.

Prechod štiavnickou divočinou

Prechod štiavnickou divočinouPrechod štiavnickou divočinou

Sára Dolná II.B

Golem

sara-golem3