Peter Sládeček

 

Peťo Sládeček

Denne na sebe tvrdo pracuje, veľkú časť svojho času trávi na tréningu,  žne úspechy aj na medzinárodných  súťažiach a čo je najdôležitejšie stále má chuť zlepšovať sa! Presne takto  by sa dal v rýchlosti opísať študent nášho  gymnázia Peter Sládeček. Čomu konkrétne sa však venuje, ako vyzerá jeho tréning, ale aj mnoho ďalšieho  sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

Golem : Mohol by si nám priblížiť, čomu konkrétne sa venuješ ?      

Peťo: Venujem sa Brazílskemu Jiu-Jitsu, ide o štýl zápasenia podobný japonskému judu. Boj začína v postoji, kde sa obaja súperi snažia pomocou hodov presunúť boj na zem, kde sa snažia súpera ukotviť v pozícii a donútiť ho vzdať sa pomocou škrtení a páčení (lámaní) kĺbov.

Golem: Kedy si sa začal zápaseniu venovať a čo bolo dôvodom ?

Peťo: Bojovým športom sa venujem od 14 rokov (6 rokov), začínal som pri MMA (zmiešané bojové umenia), na jednom zo seminárov som sa stretol s mojím súčasným coach-om Štefanom Hupkom s ktorým som začal aktívnu spoluprácu a preorientáciu primárne na Brazílske Jiu-Jitsu. Tento štýl som si okamžite zamiloval a momentálne sa mu venujem naplno už tretí rok pod tímom Bjj revolution Slovakia, čo je slovenská pobočka medzinárodného tímu.

Golem:  Pamätáš sa na svoje prvé úspechy?        

Peťo: Jiu-Jitsu je beh na dlhé trate, moje prvé výsledky prišli až po dvoch rokoch intenzívneho tréningu, malým víťazstvom na lokálnom turnaji v Českej republike. Spadám do kategórie „Heavy“- do 94kg, kde je konkurencia mimoriadne vysoká.          

Golem: Na ktorý svoj úspech si najviac hrdý ?         

Peťo: Môj najväčší úspech je druhé miesto na medzinárodnom šampionáte Rome Open 2014, kde som z 9 zápasníkov skončil druhý, keď som vo vyraďovacom zápase porazil Španiela, v semifinále som vyhral nad Talianom a vo finále ma porazil tímový kolega môjho prvého súpera zo španielskej reprezentácie.                      

Golem: Ako vyzerá tvoja príprava na súťaž ?            

Peťo: Moja príprava je poriadna alchýmia. Tréningové tempo razantne stúpne a počet mojich tréningov vzrastie aj na 3 tréningové jednotky denne. Mám rozdelenú prácu na žinenke a silovo-kondičná príprava. Dôležitú úlohu zohrávajú aj špeciálne stravovanie a doplnky výživy, aby nedošlo k pretrénovaniu!              

Golem: Stretol si sa počas zápasenia aj so zraneniami ?

Peťo Sládeček2Peťo: Moja kariéra sú samé zranenia. Najvážnejšie z nich boli asi prasknutá platnička v chrbte a zlomené a vykĺbené rameno, našťastie som sa zo všetkého zotavil a môžem pokračovať v tréningu. Ako každý šport, tak aj tento má svoje typické zranenia ako zlomené prsty z úchopov kimona a hematómy ušnice t.j. „karfiolové uši“. Každé z týchto symptómov som už mal.           

Golem: Čo ti dalo zápasenie do života?  

Peťo: Zápasenie zmenilo môj život od základu. Naučil som sa sebazapreniu, pokore, úcte a tvrdej drine. Z chlapca, čo sedel len za počítačom, sa stal atlét, ktorý všetok svoj voľný čas venuje len tréningu a príprave. Je to vášeň a žijem týmto športom.         

Golem: Je niečo, čoho si sa kvôli zápaseniu musel vzdať?                                          

Peťo: Musel som opustiť množstvo vecí a záľub, hrával som na basgitare, ale bohužiaľ časovo a tým, že som už neudržal struny kvôli zlomeným prstom, som to nechal. Pokiaľ chcem byť naozaj úspešný, tak musím dbať aj o svoju stravu a spánok, tak flákanie s kamarátmi „na pivo“ nepripadá do úvahy.

Golem: Máš pred zápasom nejaký špeciálny rituál ?

Peťo: Špeciálny rituál nemám, snažím sa na nič nemyslieť, iba, že to rýchlo vybavím, nech to už je za mnou, v momente, ako sa postavím na žinenku, všetok stres a rozmýšľanie opadne a mám čistú hlavu pripravenú podať ten najlepší výkon.

Na  záver by som chcela Petrovi Sládečkovi za jeho ochotu odpovedať na naše otázky v mene celej našej redakcie poďakovať a zaželať mu do budúcnosti ešte veľa úspechov.

Mirka Luptáková V.B