O mládežníckych výmenách

Mládežnícke výmeny by sa dali laicky definovať ako niekoľko dňové projekty v zahraničný, počas ktorých sa neformálne vzdelávate na určitú tému. Tieto výmeny nájdete označené ako Erasmus+ projekty, a po vybavení niekoľkých formalít sa ho môže zúčastniť viac-menej každý študent. Dostať sa na takýto projekt, vám umožní hneď niekoľko slovenských organizácii ktoré často zverejňujú výzvy na podanie prihlášky. V tomto článku vám prinášam rozhovor s Barborou Boroškovou, ktorá má za sebou päť mládežníckych výmien.

Čo je tvojou motiváciou zúčastňovať sa týchto projektov? Vyberáš si projekt podľa témy alebo podľa krajiny v ktorej je organizovaný?  

Motiváciou je pre mňa hlavne cestovanie a poznávanie samotné. Je úžasné keď sa môžem rozprávať s ľuďmi z iných krajín o situácii v danej krajine, ich pohľade na život, zvykoch, kultúre atď. Je to oveľa efektívnejšie vzdelávanie ako to formálne. A čo sa týka výberu projektu, pre mňa je dôležitá téma. Myslím že pokiaľ človek nie je stotožnený s témou, ťažko sa mu zapája do aktivít a podobne.

Mala si niekedy problém s tým že ti škola nechcela dať ospravedlnenku? Musela si si ju vybavovať od doktorky alebo ako si to riešila?

No vzhľadom na postoj našej školy k takýmto projektom sa snažím aby o projekte, respektíve o mojej účasti na ňom, vedelo čo najmenej ľudí a väčšinou si vybavím ospravedlnenku od lekára. Aj keď je to smutné, je to predsa len „bezpečnejšie.“

Zažila si na nejakom projekte nepripravenosť organizátorov alebo silnú pasivitu účastníkov?

Nepripravenosť organizátorov nie, ale účastníkov odmietajúcich zapájať sa áno. Na projekte v Nemecku boli ľudia ktorí odmietali akékoľvek zapojenie sa do aktivít a taktiež aj konverzáciu s inými národmi. Paradoxne to boli Rakúšania a Nemci. Argumentovali tým že sa boja atď. no naozaj bolo ich správanie divné. To isté v Chorvátsku, Litvania boli rovnakí akurát že oni boli skôr namyslení a povýšeneckí.

Aký mali prístup k alkoholu organizátori? Bol zakázaný všetkým?

Práve že nie. Síce sú účastníci na začiatku vždy informovaný že mladistvý by nemali požívať alkohol, nakoniec sa na to nejako „zabudlo“. Dokonca, na jednej výmene sa sami organizátori ponúkli, že pokiaľ si chceme spraviť večierok, máme zozbierať peniaze a oni pôjdu do mesta kúpiť alkohol a ďalšie veci. Naozaj ma tento prístup prekvapil, no na druhej strane si myslím že  to človeku (účastníkovi) dáva určitú zodpovednosť za svoje činy.

Mohla by si opísať tvoj najlepší a najhorší zážitok z projektov?

Takže môj najhorší zážitok bol na projekte v Chorvátsku. Projekt bol zameraný na kultúru a tradície a v rámci toho sme mali možnosť stráviť jednu noc v lese. V podstate to bol taký camping. Bohužiaľ organizátori to úplne nedomysleli, a dali nám k dispozícii len tenké spacáky. Vzhľadom na to že to bolo blízko jazera, tam bola obrovská zima. Je to samozrejme vec pohodlnosti, ale bolo to veľmi nepríjemne. No a ten najkrajší respektíve najlepší zážitok, som mala na projekte v Litve. Netýkalo sa to workshopov alebo aktivít ale skôr vzťahov. Ku koncu projektu sme sa všetci naozaj spriatelili. Noc pred odchodom sme mali všetci medzi sebou dlhé rozhovory,  diskusie atď. Najviac ma dojalo keď mi ľudia z iných krajín povedali, že kedykoľvek navštívim práve tú ich, môžem si byť istá že tam mám priateľov a keby sa čokoľvek stalo veľmi radi mi pomôžu. Myslím že je to naozaj úžasné aké kamarátstvo sa vytvorí za pár dní. To je určite najlepšia vec na celom projekte.

Čo si myslíš o efekte projektov? Plnia svoj účel alebo sú len lacným výletom do zahraničia?

Ja myslím že na 100%. Je to podľa mňa to najlepšie čo môže človek urobiť aby si zlepšil jazykové schopnosti, a taktiež sa veľa vecí naučil. Ako som už povedala, je to diametrálne odlišné vzdelávanie no podľa mňa to najefektívnejšie. A to že sa cestuje v podstate zadarmo do zahraničia je len bonus.

Pokiaľ zostali nejaké nezodpovedané otázky, ohľadom mládežníckych výmen ktoré by vás zaujímali, tak vám môžem zaručiť že Barbora vám na ne rada odpovie pokiaľ ju oslovíte.

Jakub Seneši II.C