Niečo málo o debate

 Debata je štruktúrovaná výmena názorov, na určitú tézu t.j. tému, na ktorú má  väčšina spoločnosti vyhranený názor. V debate proti sebe stoja dva tímy, z ktorých jeden zo zadanou tézou súhlasí, a druhý naopak nesúhlasí. Stredoškoláci z celého Slovenska majú možnosť zúčastniť sa regionálnych debatných turnajov, zlepšiť sa v rečníckych zručnostiach a kritickom myslení, stať sa súčasťou priateľskej komunity, a v neposlednom rade zabojovať o postup do finále Slovenskej debatnej ligy(FSDL).

10.-11.novembra, na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, prebiehal prvý zo štyroch stredoslovenských regionálnychNiečo málo o debate turnajov, a my sme boli jeho súčasťou. Našu školu reprezentoval jeden trojčlenný tím (GAK1), za ktorý debatovala Barbora Fričová, Nikoletta Zeleňanská a moja maličkosť – Jakub Seneši. Pre porovnanie, bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch, reprezentovalo osem trojčlenných tímov.

Turnaje väčšinou trvajú dva dni – piatok a sobota, kedy sa uskutočnia štyri debaty. Dve z debát sú pripravované, čo znamená, že téza sa vyhlási niekoľko týždňov vopred, a debatéri majú dosť času na prípravu argumentov. Pripravovaná téza tohto turnaja znela: „Slovensko by malo zjednodušiť zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskeho hospodárskeho priestoru,“. Ako vidíme, téza si vyžaduje hĺbkovú analýzu problematiky, preto je potrebný dlhší čas na prípravu. Každý tím počas turnaja debatuje aj za súhlasnú, aj za nesúhlasnú stranu pripravovanej tézy, preto je potrebné pripraviť si argumenty na obe strany. Za súhlasnú stranu sa nám podarilo zvíťaziť, zatiaľ čo pri nesúhlasnej sme tesne prehrali.

Okrem dvoch pripravovaných, sa na turnaji stretneme aj s debatami na improvizované tézy. Ide o debaty, ktoré rozoberajú jednoduchšiu problematiku. Na tieto tézy máte hodinu prípravného času, no nie je dovolené použiť elektronické zariadenia, ani iné zdroje informácií. V týchto debatách využívate čisto svoj všeobecný prehľad a schopnosť rýchlo vytvoriť argumenty. Prvá improvizovaná téza znela: „Študentom so zlým prospechom by mali byť zakázané mimoškolské aktivity,“. V tejto debate sme predstavovali nesúhlasnú stranu a stáli sme proti víťaznému tímu celého turnaja, avšak aj napriek našej porážke sme predviedli kvalitnú debatu. Druhá improvizovaná téza znela: „Ľuďom s príjmom nižším ako Niečo málo o debatetrojnásobok minimálnej mzdy by mal byť zakázaný hazard,“. V tomto prípade sme debatovali za súhlasnú stranu, proti domácemu „Tajáku“ kedy rozhodcovia rozhodli v náš prospech.

Vrátili sme sa teda s dvoma výhrami a obohatení o množstvo skúseností. Touto cestou chcem tiež poďakovať vedeniu školy, ktoré za nás uhradilo účastnícke poplatky, a tak nám umožnilo zúčastniť sa debatného turnaja. Keďže my ľudia sme prirodzene zvedaví, pozývam vás všetkých na stretnutia debatného krúžku – nájdeš nás každý pondelok po siedmej hodine v učebni 324, kde si debatu môžeš spolu s nami vyskúšať. Možno práve ty, budeš ďalšou posilou v našom tíme a debatérom na regionálnych turnajoch. Ak chceš o debate vedieť viac, pokojne ma kontaktuj alebo sa príď pozrieť na nasledujúci regionálny turnaj, ktorý sa uskutoční na pôde našej školy. O detailoch budem informovať, až keď to bude aktuálne.

Jakub Seneši, 3.C

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *