Krutá krása

Ráno ako každé iné. Vstaneš, naješ sa, oblečieš sa a spravíš ešte tritisíc miliónov ďalších vecí, ktoré ráno robievaš. A… prepáč áno, úplne mi to vypadlo …. Namaľuješ sa….
Sadneš si pred zrkadlo a už to ide ako po masle. Najprv podkladový krém, aby make-up lepšie držal. Potom samotný make-up. Teraz nasledujú oči. Očný tieň, linka, maskara. Nakoniec na pery nanesieš lesk, nie hocijaký, ale ten od tvojej obľúbenej značky Max-factor, lebo tie tvoje pery hydratujú, dodávajú im plnosť a lesk, majú tak neskutočne krásne a intenzívne farby, jeho konzistencia je príjemne krémová, tak hladko sa rozplýva na tvojich perách…  A aby som nezabudla, že inteligentná kombinácia vyhladzujúceho minerálneho oleja, vyživujúceho kandelilového vosku, ochranný komplex vitamínov A a E, kolagén a rôzne rozjasňujúce zložky vytvárajú výnimočný lesk, sýte farby, vďaka ktorým sú tvoje pery super žiarivé a neprehliadnuteľné.
Popri tom všetkom čo ráno v strese, že nestihneš autobus urobíš a popri tom všetkom ,čo si dáš na tvár, si s vysokou pravdepodobnosťou ani neuvedomíš, že to, že si dneska tak krásna a na ulici sa za tebou obzrie 76,54% chlapov, to že si v centre pozornosti… Že to všetko si nevyžiadalo ráno len hodinu strávenú pred zrkadlom, ale aj niekoľko nevinných životov. Sú to psy, mačky, myši, potkany, zajace, opice a iné zvieratá, ktoré každodenne zomierajú a trpia len preto, aby si sa ty mohla tak dokonale namaľovať, aby si si mohla pred zrkadlom povedať, že si krásna, aby si mohla tak sebavedome chodiť po ulici s pocitom, že máš krásnu pleť, výrazné oči a prenikavý pohľad… Áno hovorím práve k Tebe, čo držíš tento časopis a čítaš práve tieto riadky. Každý rok. Každý deň, každú hodinu, každé tri sekundy zomrie jedno zviera, ktoré je obeťou vivisekcie (chirurgický zákrok na zvierati za živa a bez umŕtvenia). Mnohé s týchto zvierat nemali šancu uzrieť svetlo sveta, poprechádzať sa po mäkučkej trávičke, pocítiť teplo slnečných lúčov… Nemali šancu spoznať svet.
Snímka
Dlhé hodiny sú zavreté v klietkach, sú prenasledované strachom a beznádejou. Injekčnou striekačkou im vstrekujú testovacie látky, ktoré môžu spôsobovať ochrnutie, vnútorné krvácanie alebo rakovinu. Testuje sa aj znášanlivosť sliznice. Králikovi alebo mačke nakvapkajú do očí látku a oni musia zniesť tú pálivú bolesť, podobnú tomu, keď sa ti do očí dostane šampón, ale pravdaže niekoľkonásobne horšia. Často sa u týchto zvierat potom objavuje poškodenia očného tkaniva a tak tieto zvieratá nadobro prídu o svoj zrak.
11.3.2013 bol zavedený zákon proti testovaniu na zvieratách. Od marca 2013 je zakázané testovať kozmetiku na zvieratách v Európe. Európskemu parlamentu trvalo 20 rokov, kým tento zákon presadil. Toto však platí len v Európe. Približne 80% krajín stále povoľuje testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách.
Ak chceš mať istotu, že používaš kozmetiku netestovanú na zvieratách orientuj sa podľa loga skákajúceho králika, t.j. symbol HCS (Humane Cosmetic Standart – spoločnosť, ktorá neprevádza testy na zvieratách za účelom testovania kozmetického a toaletného tovaru), HHPS (Humane Household Produst Standart – spoločnosť, ktorá neprevádza ani nezadáva testy na zvieratách za účelom testovania prostriedkov pre domácnosť vrátane jednotlivých zložiek a to nikde na svete).

Medzi najznámejšie značky, ktoré  NETESTUJÚ (s certifikátom HTC, HHPS ) patria:
Alverde
Alpa
Eucerin
Gabriela Salvatekrut kas
Christian Dior
Juvena
Oriflame
Olivia
L´Occitane
Henna
Himalaya herbal
Kiss my face
My lip stuff
Yves Rocher
Medzi najznámejšie značky, ktoré TESTUJÚ patria:
Max-factor
RimmelSnímka
Astor
Fa
Taft
Schwartzkopf
Pantene
Palmolive
Rexona
Adidas
Head&shoulders
Old spice
Tmotei
Axe
Dove
Skoncujme so zabíjaním nevinných životov kvôli kozmetickému priemyslu. Sú to predsa živé bytosti, ktoré si takisto zaslúžia žiť tak, ako žijeme my. Čo nám urobili, že im toto robíme? Nič… Zomierajú len preto, aby sme sa my mali lepšie. ÁNO… Zomierajú zvieratá ako tá mačička ktorú si dnes videla na ulici vyhrievať sa na slnku, ako tvoj psík, ktorý ti teraz leží pri nohách na posteli. Alebo ti veselo oblizuje prsty, či už sa hrá s tou pískacou hračkou, ktorá ti vždy tak lezie na nervy. Nakoniec to skončí tak, že sa s ňou veselo obaja hráte.  Sú to bytosti ako my. Dajme in slobodu…

Stanislava Kopálová III.B