Anime show a Game expo 2016

 Anime show a Game expo 2016  V Bratislave sa konal už deviaty ročník festivalu anime, mangy, sci-fi & fantasy a hier (18.-20.3. 2016).

Celé podujatie bolo rozdelené na dve hlavné časti so zameraním na Japonsko alebo hry. Pestrý program prebiehal naraz vo všetkých dvanástich sálach.

 

Už ako sme sa blížili k miestu konania bolo jasné, že sa nejedná o obyčajnú akciu. Po ulici sa prechádzali ľudia oblečení v divných kostýmoch s krikľavými parochňami.

Game expo:

Anime show a Game expo 2016Uprostred vstupnej haly stáli zapožičané staré hracie automaty, pričom steny lemovali staré televízory s PS1. Tu si návštevníci mohli zaspomínať na staré dobré hry ako Pacman a Crash. Čomu som sa obzvlášť potešila, vzhľadom k tomu, že dnešné krvavé hry veľmi nemusím.

V nasledujúcej hale bolo asi päť radov počítačov, kde sa neustále súťažilo v PC hrách ako League of Legends, Mortal Kombat X, Counter Strike: GO a v nespočetnom množstve ďalších, ktorých mená žiaľ nepoznám.

Na ďalších počítačoch sa dali vyskúšať najnovšie hry od vývojárov ako Farcry Primal, Assassin´s Creed: Brotherhood, Unity, Syndicate aj Rogue. Tu sme sa, chvala bohu, na rad nedostali a tak som sa vyhla bratovmu kvákaniu o akčných hrách. Alebo som si to aspoň myslela, kým v sále patriacej PlayStation neobjavil konzolu s rozohranou hororovou hrou Until Dawn. Doslova priľnul k ovládaču a po zvyšok dňa sme o ňom nepočuli. Teraz musí stále o hre rozprávať a už všetci vieme všetky možné spôsoby ako Wendigo zabíja.

Anime show a Game expo 2016Ja som si vyskúšala hru Gran Turismo. S istotou môžem povedať, že vodičák tak skoro nedostanem lebo za päť minút rozbiť troje Ferrari, je umenie. Ako ďalšie som sa zamerala na menej deštrukčné stolové hry. Odhodlane som sadla za stôl s pripraveným Shogi. Po pol hodine intenzívneho študovania pravidiel som zhodnotila, že je to niečo podobné ako šach, desať krát také komplikované a v záujme zachovania zdravého rozumu som to nechala tak.

Anime show:

Väčšinu priestoru zaberali stánky, ktoré predávali plagáty, figuríny, prívesky a tričká na tému anime. Tu som si jednoducho hneď musela kúpiť čelenku s mačacími ušami. A vo vedľajšej miestnosti som objavila Pocky – Japonské sladkosti, pri kúpe ktorých som konečne raz využila aj angličtinu, ktorú brúsim na gymnáziu. 😀

Anime show a Game expo 2016V oddelenej prednáškovej miestnosti boli prezentácie o japonskej hudbe, kultúre a histórii. Kumihimo náramky, japonské maliarstvo a kaligrafia a K-pop; tu ľutujem, že som tam nebola, pretože kórejský pop je niečo úžasné.

Miesto toho som  navštívila prednášku o výrobe Steampunkového kostýmu. Prezentácia nebola ešte ani v polovici a už som vedela, že v nasledujúcom mesiaci sa môj šatník rozšíri o kopu šiat a doplnkov, kvôli ktorým sa za mnou na ulici budú otáčať.

Čas na výstave som si užila naplno a rozhodne tam mienim zavítať aj na budúci rok. Jediná vec, ktorú ľutujem je, že som si naivne myslela, že tridsať euro mi bude dosť. Verím, že sa tam s niektorými z vás iste uvidím.

Vanda Môcová

Golem

sara-golem3