Výstava Holokaustu

Našu školu navštívila Výstava Holokaustuvýstava z múzea holokaustu v Seredi, ktorú organizovali študenti 1. a 2. ročníka našej školy v spolupráci so Slovenským národným múzeom (Koncentračný tábor) v Seredi na podnet našej situácií na Slovensku.

Iniciatíva vyšla od mladých ľudí hlavne od študentoVýstava Holokaustuv našej školy (Ema Rajčanová, Veronika Kvietková, Simona Mydliarová, Annamária Pšenková, Nataly Nikomonová a p.p. Kindji), ale aj mimo nášho Gymnázia (Beáta Nemcová), ktorým sa nepáči aktuálny stav našej krajiny a záleží im na dianí v ich okolí.

V novinách, na internete či už v televízií sme sa dopočuli, že sa do vlády Slovenskej Republiky dostala extrémistická strana ĽS NS, ktorú mnohí nazvali taktiež fašistickou stranou.

BohVýstava Holokaustuužiaľ s tým musíme súhlasiť aj MY!

Pýtate sa prečo? Možno je opovážlivé nazvať niekoho fašistom (znaky: radikálny nacionalizmus, ochrana tradičných hodnôt pred skazenou kultúrou – viz. rušenie kultúrnych aktivít a pod., obetovanie sa/martýrstvo za národ, strach pred vymysleným nepriateľom – imigranti (na Slovensku pár desiatok!, zlý únio-europanizmus), idealizovanie a žitie v dávnej minulosti – Slovak Štát, primitívny a jednoduchý slovník oslovujúci masy – v reáli nesplniteľné a nemožné), ale v tomto čase je nevyhnutné bojovať za pravdu. Už nás nebavia všetky tie predsudky a stereotypy. Poznávame históriu a nechceme aby sa zopakovala pretože si vážime slobodu!

Náš boj sme započali výstavou holokaustu, kde žiaci z rôznych škôl mohli zažiť na vlastnej koži aké to bolo v minulosti a dotknúť sa histórie. Prváci a druháci z našej školy (Nikoleta Zeleňanská, Karolína Kubincová, Tomáš Kocka, Patrícia Korálová, Danka Hajdúchová, Rebeka Poláková, Veronika Kvietková a Ema Rajčanová) sa v žili do roly fašistov a snažili sa ostatných žiakov (Katolícka škola – 3 triedy, ZŠ J. Kollára- 1 trieda), ktorí si prišli pozrieť výstavu ukázať ako sa správali k Židom v čase holokaustu.

Ďalšia akcia, ktorá sa rozbehla v podaní workshopov na tému fašizmus vs. sloboda organizovali (Annamária Pšenková, Simona Mydliarová a Nataly Nikmonová) doposiaľ v 1. a v 2. ročníkoch na našej škole.

Workshopy prebiehal  Výstava Holokaustu  v duchu neformálneho vzdelávania aj počas vyučovania (v rámci etickej výchovy) kde sme so žiakmi po celý čas hrali aktivity a viedli debatu na tému tolerancia, xenofóbia a nepochopenie. Za pomoci aktivít a imitácie na  “fašistu“ sme žiakov vniesli do deja minulosti, kde sme poukázali na rovnoprávnosť a následne sme diskutovali o možných následkoch v budúcnosti. Spoločne sme sa zhodli na tom, že by sme mali spoznávať históriu na to aby sme mohli bojovať za našu budúcnosť.

Annamária Pšenková

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>