Vysoká škola pre stredoškolákov

Počas prvého aprílového týždňa som sa zúčastnila projektu s názvom Mini-Erasmus, ktorého náplňou bolo poskytnúť stredoškolákom doslova život na vysokej škole. Mojim výberom bola Paneurópska vysoká škola – odbor masmediálne štúdium.

Vysoká škola pre stredoškolákovKeďže je táto škola súkromná, zodpovedá tomu aj vybavenie. Masmediálne centrum bolo vybavené najnovšími technológiami – veľké nahrávacie štúdio, v ktorom sme mali možnosť pracovať a nahrávať samých seba; fotografický ateliér ktorý je najväčší v Bratislave; televízne štúdio, kde nás učili pracovať s čítačkou, prednášať správy a dokonca aj ovládať kameru. Po masmediálnom centre nás sprevádzal bývalý študent PEVŠ Viktor Kamenický, ktorý dávnejšie ovládol internet svojim videom „Som Čarovný“. Na rovinu nám povedal, plusy a mínusy školy. Z jeho pohľadu je škola dobrá najmä v tom, že Vás profesori posúvajú do médií už zo začiatku. Mínusy tam samozrejme boli, ale nie vo veľkej miere. Prednášky typu marketing a hovorca boli taktiež zaujímavé, hlavne z dôvodu, že študentov zapájali priamo a neboli to hodiny tzv. učebnicového typu.

Projekt nebol iba o Vysokej škole, ale aj o tom aby nám dal čo najviac, a tak sme hneď v pondelok  mali po vyučovaní prednášku s Ivetou Radičovou ktorá s nami konzultovala alternatívy pre budúci rozvoj Európy, ako aj jej súčasnú situáciu. V utorok sme si mohli vybrať z množstva workshopov, mojim výberom bol Žurnalistický workshop, kde nám redakcia magazínu Profit priblížila život žurnalistu. Za hodinu a pol, som rapídne zmenila svoje rozhodnutie ísť študovať žurnalistiku, teda aspoň na Slovensku. V stredu sme mali diskusiu s Richardom Sulíkom, ktorý na nás šiel naozaj po lopate a nedával si servítku pred ústa ani v otázkach Európskej únie, či slovenskej politiky. Večerný program sa niesol v medzinárodnom duchu, s organizáciou AIESEC, kde prišli ľudia z rôznych štátov, ktorí študujú na Slovensku, boli veľmi priateľskí a snažili sa nám priblížiť život v ich krajine čo najlepšie.

Tento projekt mi dal naozaj veľa do života a vďaka nemu mám jasnejšie skôr v tom, čo nechcem ísť študovať ako v tom čo áno. Verím, že ešte budem mať možnosť sa ho zúčastniť, pretože je to naozaj skvelá príležitosť dozvedieť sa o škole viac, ako na Dni otvorených dverí. No a po tejto skúsenosti, môžem povedať, že najlepší týždeň prežitý na strednej škole som prežila práve na vysokej.

Ema Rýdza.

Golem

sara-golem3