Študentské voľby 2016

V piatok, 12.2.2016, sa na našej škole uskutočnili študentské, fiktívne, parlamentné voľby.

Dôvodom nášho zapojenia bol záujem zistiť, ako by sme my, študenti Gymnázia Andreja Kmeťa hlasovali v riadnych parlamentných voľbách.

Akciu sme organizovali pod Radou mládeže Bratislavského kraja, ktorá nám poslala predpripravené volebné lístky. Všetko ostatné sme si zabezpečili sami. V telocvični sme pripravili stoly, kde „sídlila“ volebná  komisia, ktorá sa i tento rok skladala z prvákov. Komisia kontrolovala občianske preukazy a každému voličovi poskytla stručné informácie o volení. Každý volič volil za plentou, pred ktorou sa týčila slovenská vlajka. Hlasovacie lístky boli takmer rovnaké ako tie, ktoré budú v skutočných parlamentných voľbách. Každý volič dostal 23 hlasovacích lístkov s politickými stranami a z lístkov si mohol vybrať len jednu politickú stranu so  4 kandidátmi. Všetko vyzeralo ako pravé, až na malý detail – zo zvyšných hlasovacích lístkov mohol každý poskladať origami, žeriava. Tento druh origami vyžadoval veľa času a tak nám niektorí poskladali nebo-peklo, loďku alebo motýlika. Pár šikovných prváčok si však dalo tú námahu a v telocvični strávili celú prestávku, až kým sa im nepodarilo postaviť papierového žeriava. Najväčšie percento voličov tvorili práve prváci, ktorí mali naozaj veľmi zaujímavé  a rozmanité názory na politiku.

Po hlavných voľbách sme my, volebná komisia, otvorili „urnu“, hlasovaciu schránku a spočítali hlasy. Výsledok bol prekvapivý. Keby naša škola hlasovala v skutočných  voľbách,  vyhrala by Slovenská národná strana. Na druhom mieste sa umiestnila strana, ktorá mala len o jeden hlasovací lístok menej a to #SIEŤ,  no a na treťom mieste je to politická strana Sloboda a Solidarita. Na štvrtom mieste sa umiestnila strana SME RODINA- Boris Kollár a nad 5% sa rovnako zmestila Ľudová strana – Naše Slovensko.

Našim cieľom bolo taktietiž potlačiť pasivitu  študentov k veciam verejným, naučiť sa voliť a tým ovplyvniť rozhodnutia od oslobodenia a prioritizácie  školstva, až po životné rozhodnutia ako napríklad natrvalo odísť z republiky, teda zamýšlať sa aj nad otázkou budúcnosti.

Tento projekt ukáżal, že aj my, žiaci, sa vieme rozhodovať a každý jedenz nás má svoj vlastný názor, hoci možno politika nepatrí medzi naše koníčky.

Viktória Bitušíková, I.B

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>