NOC LITERATÚRY

noc lit Niektoré nám umožňujú odpútať sa od reality, iné nás nútia zamyslieť sa, formujú nás, menia náš pohľad na veci, učia nás rásť, či zanechávajú v nás silné emócie a pocity.

Už asi mnohí tušíte, že hovorím práve o knihách.

Ak aj vy patríte k ľudom, ktorým knihy vypĺňajú každú voľnú chvíľu  a najlepšie sa cítite ponorení medzi ich stranami, mali by ste spozornieť.

Pýtate sa prečo ?

Dôvod je jednoduchý, nakoľko už 13.5.2015 bude noc v BanskejŠtiavnici venovaná krásam súčasnej európskej  literatúry i všetkým  jej milovníkom.

Podujatie „Noc literatúry“ organizované Antikvariátikom v spolupráci s Českým centrom , sa v našom meste uskutoční už po druhýkrát, a aj tento rok ponúkne návštevníkom možnosť vychutnať si zaujímavú prezentáciu vybraných literárnych diel v ešte zaujímavejších priestoroch, z ktorých mnohé bývajú počas všedných dní pre verejnosť zatvorené.

Miesta s atmosférou…

Obrázok1 - kópiaVýber miest pre tento ročník podujatia sa značne líši od toho minuloročného. Čítanie bude prebehať celkovo na šiestich rôznych miestach v meste. Počas noci literatúry tak ožije napríklad knihárska učebná dielňa SPŠ Samuela Mikovínyho, podkrovný priestor za evanjelickým kostolom na Radničnom námestí, Baumgautnerov dom, šatňa  „pod vežou“ ,  expozícia dejín knižnej kultúry v Banskej Štiavnici v Kammerhofe, no i verejné priestranstvo pred  „Hríbom“ .

Na každom z týchto miest budú ukážky z kníh čítať rôzne osobnosti  z oblasti kultúrneho života, či ľudia Banskej Štiavnice. Každý, kto sa podujatia zúčastní sa tak môže tešiť  na mená ako Ľuboš Kostelný, Hana Lundiaková, Jozef Labuda či mnohé ďalšie.

 

Začiatok, priebeh a záver…

noc lit Celá akcia sa začína o 18:00 na všetkých miestach súčasne. Čítania budú trvať 15 minút a následne budú mať zúčastnení  15 minút na presun na ďalšie miesto.  Tento systém dáva každému  možnosť naplánovať si trasu podľa svojej chuti a gusta. Na každom mieste si návštevníci budú  môcť zobrať leták, z ktorého sa dozvedia všetko podstatné.

Tí, ktorí budú mať chuť rozšíriť si svoju knižnú zbierku aj o knihy prezentované počas podujatia, môžu zbierať pečiatky na jednotlivých čítaniach a zapojiť sa do žrebovania po získaní všetkých šiestich pečiatok. Následné žrebovanie bude prebiehať krátko po 21:00 vo Vinocentre.

Čítať sa  však nebude len v Banskej Štiavnici no i v Modre, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a iných slovenských mestách.  Ak sa už rozhodnete stráviť Noc literatúry kdekoľvek, vedzte, že knižné tituly, z ktorých sa bude čítať starostlivo vyberali rôzne zahraničné kultúrne centrá ako napríklad: České centrum (iniciátor podujatia), Rakúske kultúrne fórum, Francúzsky inštitút, Maďarský inštitút, Poľský inštitút, a mnohé ďalšie.

noc lit Zoznam knižných titulov pre Banskú Štiavnicu, na ktoré sa môžete tešiť/ ktoré sa tešia na vás …

  • Kniha lások, čo trvajú večne (Andrei Makine)
  • Pravek a iné prózy (Olga Tokarczuk)
  • Prvá a posledná láska (Pavel Vilikovský)
  • Nova (Gábór Kálmán)
  • Ty trubko! (Hana Ludiaková)
  • Blažené časy, krehký svet  (Robert Menasse)

Ak chcete vedieť viac…

Ak by ste sa chceli o tomto podujatí dozvedieť ešte viac, máte možnosť „kliknúť“ na stránky: http://www.antikvariatik.sk/kultura/ , http://www.nocliteratury.cz/cs/2015/  či na fackebook-ovú stránku antikvariátiku, kde nájdete všetky potrebné informácie.

noc lit

Vráťme sa ešte do čias nedávno minulých…

noc litnoc lit

Ak už hovoríme o podujatí, akým je Noc literatúry, nedá mi nezmieniť sa aj o ďalšej skvelej a vydarenej akcii, ktorú organizoval Antikvariátik. Boli ňou Autorské čítania, ktoré priviedli do Banskej Štiavnice mnoho zaujímavých hostí z literárneho prostredia. Čítať úryvky zo svojich kníh prišli hostia ako Márius Kopcsay, Laco Kerata, Paľo Tuleja, Erik Jakub Groch, Marek Vadas a ďalší. Besedy prebiehali v priestoroch Antikvariátiku a niesli sa vo veľmi príjemnej atmosfére. Každé jedno autorské čítanie bolo niečím iné, no všetky priniesli návštevníkom možnosť počuť fantastických autorov čítať ich vlastné diela, či opýtať sa ich akúkoľvek otázku.  Pre tých, ktorí sa autorského čítania ešte nezúčastnili, ale mali by záujem, máme dobrú správu, nakoľko organizátori nevylúčili pokračovanie toho podujatia.

noc lit

noc lit

Stačí vidieť možnosti …

Ako ste si možno už všimli, možností ako sa „literárne vyžiť“ je aj v takom malom mestečku, akým je Banská Štiavnica dosť.  Niekedy stačí len otvoriť oči a poobzerať sa po príležitostiach, ktoré sa nám ponúkajú.

Dúfam teda, že sa stretneme na Noci Literatúry.

Vstup je voľný!

Na záver by som sa chcela za všetky užitočné informácie a ochotu poďakovať spoluorganizátorke podujatia Anne Bárdyovej.

Mirka Luptáková V.B