Tentokrát my profesorom

My, študenti Gymnázia Andreja Kmeťa, by sme chceli týmto listom vyjadriť podporu našim profesorom za ich ochotu, snahu pozdvihnúť úroveň nášho vzdelávania a poukázať na problematický stav školstva Slovenskej republiky. Nakoľko sa nás, študentov, táto problematika bytostne týka, rozhodli sme vyjadriť solidaritu a spolupatričnosť ľudom, ktorí bojujú za nás.

Veríme, že každý jeden z nás vie, aké je to sedieť na vyučovaní a vzdelávať sa. Preto sa pýtame, vyhovuje nám náš vzdelávací systém? Učí nás správne rozmýšľať, pozerať sa na veci z viacerých strán a mať vlastný názor? Učí nás byť správnym a tolerantným človekom, občanom nášho štátu? Prečo je to tak?

Mnoho z nás, mladých ľudí si uvedomuje, aké dôležité je učiť sa a aké potrebné je vzdelanie (to pravé vzdelanie!) pre dnešný svet. Žiaľ, nám práve toto pravé vzdelanie nie je dopriate. Sediac v školských laviciach, študujúc zastarané knihy nadobúdame pocit, že naša jedinečnosť a kreativita upadá, hádže nás do akejsi masy prázdnych, bezcieľnych dní. Mnoho učiteľov chce zmenu takisto ako ju chceme i my, študenti. Nie sú tu len na to, aby odučili jednu, či dve hodiny a odišli. Naši učitelia nás chcú vzdelávať, rozprávať sa nami o problémoch a formovať naše osobnosti. Pripraviť nás na ten reálny život. Žiaľ, toto im nie je dopriate. Študenti vždy túžili po zmene.

Hovoríme o školských systémoch v iných krajinách o ich inakosti a výnimočnosti. Ak to chceme zmeniť, naše školstvo potrebuje dostatok prostriedkov a naši učitelia novú motiváciu. Práve tu sa dostávame k najviac “odsudzovanému” bodu – platu učiteľov. Faktom však je, že títo vysokoškolsky vzdelaní ľudia nie sú dostatočne ohodnotení za prácu, ktorú vykonávajú. Sme si vedomí toho, že mnoho ďalších ľudí zarába takisto, či dokonca menej, avšak tu si musíme uvedomiť, že byť učiteľom nie je len povolanie. Je to poslanie. Sú zodpovední za životy mladých ľudí, budúcnosť nášho štátu, našej krajiny. Sme radi, že bojujú za to, aby oni boli naším vzorom. Práve to je dôvod našej podpory – boj za naše školstvo, naše vzdelanie, za našu budúcnosť!

Pod list profesorom sa podpísalo 80 študentov Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici.

Autori textu: Annamária Pšenková a Ema Rajčanová

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>