Lesoochranárska škola roka “Stačí sa len rozhodnúť”

Počas školského roka 2014/2015 sme sa zapojili do projektu Lesoochranárskej školy roka a urobili niekoľko prospešných aktivít. Aktivity boli zamerané predovšetkým na ochranu našich lesov, či už na zvýšenie povedomia o problematike, zbieranie petičných podpisov a mnohé ďalšie.

V prvom rade by som chcela vyzdvihnúť infostánky, ktoré sa nám počas uvedeného obdobia podarilo zorganizovať dvakrát. Prvý bol zameraný na tému biomasaker, zatiaľ čo druhý niesol meno ,,Máme radi vlkov”. Info stánky boli úspešné a z pohľadu ľudí prospešné v danej téme.

VLK Počas infostánkov študenti našej školy zbierali podpisy, na podporu dobrej veci.  Okrem iného oboznamovali aj širokú verejnosť s témami týkajúcimi sa petície a to napríklad výrub stromov na výroku biomasy,  celoročná ochrana vlkov na určitých územiach Slovenska a pod.

Priebeh akcie žiakom ukázal, že práca s ľudia je rovnako náročná aj krásna. Stretli sa aj s  nezáujmom ľudí, vo väčšine prípadov však oslovení  ochotne podporili ich snaženie podpisom.

Ďalšou akciou, boli prednášky, ktoré niesli názvy “Divočina”, “Vlk” a “Environmentálne problémy”  Hlavným cieľom bolo vzbudenie záujmu o tieto témy u našich študentov, nakoľko si myslíme, že len informovaní, šikovní a správne motivovaní ľudia dokážu veci meniť k lepšiemu.

So šírením informácií o ochrane lesov sme sa rozhodli pokračovať aj v predvianočnom období.  Na vianočnom „school fair“ sa objavil  stánok s informačnými letákmi a knihami. Každý, kto prišiel sa mohol nielen dozvedieť viac o ochrane lesov ale kúpou knihy podporiť ich záchranu.

 S príchodom jari  prišlo aj ďalšie podujatie, tento krát nieslo názov „Prechod krajinou s Ekológom“ .

O čo vlastne išlo?

VLK Hŕstka žiakov  sa spolu s pedagogickým dozorom a sprievodcom rozhodli vychutnať si krásy prírody a lesov v okolí Banskej Štiavnice na vlastné oči.  Plán trasy bol nasledovný : Námestie sv. Trojice – Červená studňa – Paradajz – Tanád – Horná Roveň –  Námestie sv. Trojice.  Vďaka sprievodu sa zúčastnení  vracali domov bohatší o nové zážitky a vedomosti.

 V rámci ďalších aktivít na našej škole je nutné spomenúť aj triedenie odpadu, ktoré u nás vo veľkom funguje, a to aj vďaka workshopu s rovnomenným názvom.

Na záver by sme ešte s potešením vyzdvihli snahu zo strany profesorov a to konkrétne pána prof.  P. Kindjiho, ktorý sa snaží ísť žiakom príkladom.  Pomáha pri organizácii  podujatí a sám dokonca finančne prispieva lesoochranárskemu združeniu Vlk.

Prispieť môže samozrejme každý. Momentálne prebieha  finančná zbierka na kúpu školského stromu. Preto, ak chcete podporiť túto iniciatívu, neváhajte!

A čo sa chystá v budúcnosti?

V najbližšom čase by sme chceli nie len informovať ale získané informácie z prednášok a workshopov aj zúročiť v praxi a reálne tak pomôcť lesom a prírode.  Už onedlho sa preto bude organizovať  čistenie prírody v okolí Banskej Štiavnice. Dúfame, že aj toto podujatie sa bude tešiť hojnému počtu dobrovoľníkov, ktorým na prostredí v ktorom žijú záleží.

Možností, ako sa dozvedieť niečo nové,  či pomôcť je skutočne dostatok, záleží len na nás, ako sa k nim postavíme a či ich využijeme.  Stačí sa len rozhodnúť a vybrať si.

Ema Rajčanová, Miroslava Luptáková 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>