InsideOut

inside-out

Môže umenie zmeniť svet ? Alebo radšej zmeňme otázku.Môžeme umením zmeniť ľudské životy ?

InsideOut,  tak znie názov  medzinárodného projektu, ktorý sa snaží aspoň trochu otvoriť  oči, ľuďom, ktorí ich pozabudli využívať naplno. Problémom dnešnej generácie ľudí je ich nevšímavosť voči svetu okolo nich. Väčšina ľudí sa zaujíma len problémami, ktoré sa ich osobne  dotýkajú  a preto sa stávajú slepými voči ostatným ľuďom a ich problémom. Pričom veľa krát sú práve tieto problémy tie, ktoré nás v neskoršej dobe môžu zasiahnuť  najiniciatívnejšie. Práve preto sa  ľudia zapojení do projektu snažia pomocou veľkých čiernobielych  fotiek portrétov  “vykričať” skryté problémy spoločnosti, v ktorej žijú.

insideout insideout insideout

Do tohoto projektu sa zapojila aj naše Gymnázium. Naveľa sme sa zhodli na téme predsudky. Určite ste si všimli, že ľudia akoby automaticky zaraďujú ostatných ľudí do skupín len podľa toho, ako ich prvý krát uvidia. Napríklad oblek rovná sa “slušňák”, dredy – to bude určite hipisák.  Pritom človek so sakom pokojne mohol stráviť celú predošlú noc v krčme a údajný hipisák môže byť riaditeľom banky.

Našou témou sú teda predsudky. Spočiatku sme boli veľká skupina ľudí, no nakoniec sme ostali len tri ( Natália Nikmonová, Kristína Murínová a Sára Dolná) , ktoré na tom makáme. Okrem nás vznikol aj tím, ktorí pracuje na Insideout v Partizánskom (Annamária Pšenková, Linda Barborková a Filip Gontko ). Ich témou sú národnosti. Ako cieľ majú stanovené upozorniť ľudí na to, že  ľudia inej národnosti sú často bezdôvodne súdení a diskriminovaní.

Naša úloha v projekte znie jednoducho, odfotiť päť portrétov ľudí a potom tie fotky vytlačiť a niekam vyvesiť. Lenže málo kto je ochotný nechať si odfotiť svoj portrét a nechať ho vyvesiť a ešte k tomu okolo neho dennodenne chodiť. Naveľa sme našli aj tých málo ochotných ľudí a aj napriek nepriaznivému počasiu sa nám podarilo odfotiť všetkých päť portrétov. Ďaľšia vec, ktorá nás čakala, bolo získanie povolenia od mesta na vyvesenie portrétov. Tu bol menší zádrhel v tom, že veľká časť verejného priestranstva patrí UNESCO.  Podarilo sa nám, však získať povolenie na vyvesenie fotografií na autobusových zastávkach na križovatke. Teraz už len čakáme na schválenie z Ameriky od zakladateľa projektu.

Teraz už len čakáme na plagáty a vy sa môžete tešiť na fotky ktoré uvidíte už čoskoro na autobusových zastávkach na križovatke.

Sára Dolná II.B

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>