Exkurzia Vlkolínec- Oravský hrad – Dni Andreja Kmeťa

Pre nás tretiakov je to už tradícia, že druhý deň z Dní Andreja Kmeťa trávime exkurziou. Tento rok sme sa vyExkurzia Vlkolínec- Oravský hrad - Dni Andreja Kmeťadali spoznať ďalšie časti Slovenska – malebnú dedinku Vlkolínec a nádherný Oravský hrad.

Je ráno a my sa zhromažďujeme v pristavenom autobuse na križovatke. Takmer presne vyrážame. Čas cesty ubieha rýchlo, ani sa nenazdáme a autobus odbočuje z hlavnej cesty na vedľajšiu, tá sa zužuje, až sa zdá, že autobus neprejde. Ten však statočne pokračuje po úzkej ceste, no po čase musí predsa zastať. Sme totiž takmer namieste. Zbytok cesty
prekonávame pešo. Celkom isto sa ocitáme vo Vlkolínci, v pôvodnej slovenskej dedine, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Malebná dedinka plná pôvodných domov nás pozýva preskúmať jej zákutia. A tak prechádzame medzi domami a objavujeme, že mnohé z nich sú upravené tak, aby sme mali možnosť navštíviť ich a spoznať kultúru bývania ľudí vtedajšej doby. Domy boli skromne, ale prakticky zariadené mnohé veci sú s dnešným luxusom neporovnateľné. Túto zastávku zakončujeme blatistým zostupom lesnou skratkou a ticho závidíme tým, ktorí jej odolali a šli hoc dlhšou ale pohodlne schodnou asfaltkou. Nastupujeme znova do našich autobusov a pokračujeme v ceste.

Zastavujeme priamo pod Oravským hradom, tu sa dozvedáme, že do objednanej prehliadky máme dostatok času, tak nám bol dopriaty rozchod. Ten trávime obedom v reštauráciách roztrúsených pod hradom, teda ak sa to reštauráciami dá nazvať… Neviem aké šťastie mali ostatní, ale mojej skupinke sa podaril nájsť azda najhorší podnik regiónu. Doba čakania na objednanie jedla by nám stačila, aby sme si daný chod pripravili sami hoc aj na plynovom variči. Čas plynie rýchlo a my sa začíname obávať, či sa nášho obeda dočkáme a či ho stihneme aj zjesť. V najvyšší čas sa objavuje čašníčka, tú ale asi nestihli naučiť, že k jedlu sa nosí aj príbor… Ten sme si museli vyprosiť. No konečne sa môžeme pustiť do jedla. Našťastie to moje je celkom chutné, ale dostáva sa mi vidlička s cestovinami na ochutnávanie, musím potvrdiť, takto uvarené cestoviny nechutia. Z druhej strany stola počujem sťažnosť, obsluha asi nerozumie slovensky a tak halušky bez slaniny akosi prišli k novej slanine. Jedinou útechou nám je len to, že aspoň nás to nebude stáť tak veľa našich úspor. A tak s nespokojnými výrazmi v tvárach Exkurzia Vlkolínec- Oravský hrad - Dni Andreja Kmeťaplatíme prevažne stravnými lístkami. Opúšťame podnik, do ktorého sa až tak ľahko nevrátime.

Exkurzia Vlkolínec- Oravský hrad - Dni Andreja Kmeťa

Konečne vystupujeme menším strmým kopcom k Oravskému hradu. Tam nás rozdeľuje prísnym hlasom sprievodkyňa. A my, prvá skupina môžeme prejsť jedinou pôvodnou drevenou časťou hradu – hlavnou bránou. Tá sa za nami zatvorí, takže nám ostáva len pokračovať. Prechádzame dokonalým obranným systémom hradu – chodbami a vnútornými hradbami.

Teraz stojí pred nami tento nedobytný hrad obnažený. Vstupujeme do jeho pôvodných siení z 15. storočia. Prechádzame rôznymi salónikmi zariadenými pôvodným nábytkom a dostávame sa cez knižnice a súkromné apartmány do hlavnej siene. Odtiaľ sa dostávame do ďalších salónov a súkromných apartmánov hradných pánov a do obrannej časti hradu . Kocháme sa výhľadom z vrchných hradieb. Odtiaľ sa presúvame do strieľní a zbrojnice. Dostávame do väznice a mučiarne. No, tu zo sklamaním zisťujeme, že naša sprievodkyňa má slabý žalúdok, a len s nevôľou nám  pár slovami spomína históriu tejto miestnosti. Nasleduje výstup po schodoch do najvyšších komnát. Prehliadka končí výstavou archeologických nálezov a miestnosťou „inšpirácií“, kde sú vystavené plagáty a mená všetkých filmov natáčaných na tomto hrade.

Exkurzia Vlkolínec- Oravský hrad - Dni Andreja Kmeťa

Už len unavení, v daždi ktorý sa stihol spustiť, nastupujeme do autobusov. Čaká nás ešte jedno prekvapenie. Tým je nečakaná zmena počasia prekonaním Nízkych Tatier. Nepríjemné mraky a dážď strieda čisto modrá obloha, ktorú sme nevidela azda pár týždňov. Na chvíľu ticho závidíme tým, čo mali možnosť si toto počasie užiť…..

Sára Dolná III.B

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>