Eustory – History network for young Europeans

IMG_1559Eustory je sieť mimovládnych organizácii, ktoré vykonávajú historický výskum a organizujú súťaž pre mládež v rôznych európskych krajinách. V súčasnosti sieť Eustory zastrešuje 25 občianskych organizácii v 25 štátoch. Jedným z týchto 25 štátov je aj Slovensko. U nás sa súťaž koná pod záštitou Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj. Možno sa pýtate, prečo o tom píšem. Odpoveď je jednoduchá. Tento rok sme sa spolu s Luciánom Gontkom stali členmi Eustory rodiny.

V novembri 2013 bola vyhlásená súťaž na tému 1. svetová vojna a jej reflexia v slovenskej spoločnosti. Rozhodli sme sa, že spojíme sily dokopy a prihlásime sa do skupinovej kategórie. Téma bola vyhlásená, no stále sme nevedeli, o čom bližšie budeme písať. Súťaž Eustory totiž nie je len o suchopárnom vyhľadávaní faktov v knihách a na internete. Z veľkej časti je to osobná história, pátranie po archívoch, rozhovory s ľuďmi. Potom ma napadlo, že príbeh máme rovno pod nosom. Od malička mi hovorili, že môj praprastarý otec bol počas 1. svetovej vojny v zajatí v Rusku. Napísala som list môjmu praujovi do Mníchova. Je totižto jediný ešte žijúci príbuzný, ktorý si ešte pamätá podrobnosti.

Mali sme niečo, od čoho sme sa mohli odraziť. Naša približne trojmesačná práca sa mohla začať. Podmienky boli zo začiatku trochu ťažké, predsa len sme každý z inej triedy a ešte aj z iného ročníka. No keď sme si našli systém, všetko už šlo. Nehovorím, že vždy hladko, ale šlo. Naším konzultantom a zároveň pedagogickou pomocou bol pán profesor Breznoščák, ktorý nám taktiež vybavil vstup do archívu v Banskej Bystrici, ktorý sme navštívili počas jarných prázdnin. Najstresujúcejším zážitkom celej práce bol posledný deň pred odovzdaním práce. Už na začiatku sme sa totižto rozhodli, že ako bilingválni študenti využijeme možnosť, ktorú nám súťaž ponúka, a to písať v angličtine. V prípade úspechu je možnosť prezentovať ďalej, pretože v dnešnej dobe už väčšina ľudí rozumie angličtine. Keďže celá naša práca bola až do posledného dňa v slovenčine, pre prípad, že by sme to nestihli, museli sme to preložiť. Celý deň sme strávili v kabinete dejepisu a geografie prilepení pri počítači. Niekedy to bolo až na plač spojený s hysterickým smiechom. No teraz sa mám aspoň na čom smiať.

IMG_1594Celé naše úsilie sa nám vrátilo najviac ako mohlo. Vyhrali sme v kategórii skupinových prác. Jedným z porotcov hodnotiacich našu prácu bol uznávaný slovenský historik pán Ivan Kamenec, od ktorého sme do posudku dostali 97% zo 100 s poznámkou vynikajúca práca. Zúčastnili sme sa odovzdávania cien v Poľskom inštitúte v Bratislave, kde sme si cenu prebrali z rúk rímskokatolíckeho kňaza Antona Srholca. No najväčší bonus umiestnenia v prvej trojke bola možnosť prihlásiť sa na jeden z takzvaných History Campov. Mohli sme si vybrať medzi Nórskom a Estónskom. Na ceremónii sa zúčastnila aj hlavná koordinátorka Eustory, Tina Gotthardt, ktorá s nami viedla pohovor v angličtine.

Začiatkom júla sme dostali vyjadrenie. Mohli sme si začať baliť kufre, no každý inam. Ja do Nórska a Lucián do Estónska.

 

 

Nórsko – Oslo

IMG_20140903_000910Od 27. augusta do 3. septembra som bola jedným z účastníkov History Campu v Nórsku. Témou campu bola demokracia a ústava. Zo Slovenska vybrali mňa a ďalšieho účastníka zo Žiliny. No ako som sa tam dostala? Vďaka práci, ktorú som už spomínala v časti Eustory. Ako jeden z výhercov som si mohla podať Application form na jeden z campov.

Bola to pre mňa úžasná skúsenosť, pretože vďaka campu som mohla navštíviť rôzne miesta v Osle, na ktoré by som sa ako turista asi nedostala. Napríklad vďaka našej prvej skupinovej aktivite som sa dostala do vydavateľstva a mohla sa porozprávať s pánom, ktorý má na starosti školské publikácie. Dostali sme sa aj do parlamentu, kde nás sprevádzal mladý nórsky politik Stefan Heggelund. No nie len exkurzie robili celý camp výnimočným. Mohla som si vymieňať názory s inými mladými ľuďmi z Európy a pracovať s nimi na iných aktivitách.

Títo mladí ľudia sa stali mojimi priateľmi, s ktorými som spoznala aj iné európske kultúry a hlavne som bola „donútená“ aktívne používať angličtinu. Bolo to iné ako v škole, kde keď si neviete rady, proste to poviete po slovensky a niekto vám pomôže. Tu som prakticky nemala na výber, čo však bolo pre mňa len dobre, pretože aj keď som tam bola len týždeň, spozorovala som na sebe zmenu k lepšiemu. Snažila som sa zapojiť aj moju nemčinu a francúzštinu, ale predsa len nemám ešte takú bohatú slovnú zásobu. S týmito priateľmi som v kontakte, v budúcnosti sa určite plánujeme nejaké stretnutie.

10639680_547655595336729_5656433766834203455_nMedzi moje najväčšie zážitky patrilo popoludnie na pláži, kde sme miesto obeda grilovali a opekali. Určite si to budem ešte dlho pamätať, keďže sme zažili veľa zábavy a mohli sme obdivovať kulinárske umenie našich Talianov. Uplatnilo sa tam aj pravidlo, že traja robia a majú okolo seba okolo 10 expertov na všetko. Ďalej medzi najlepšie zážitky určite patrí posledný deň, keď sme sa vybrali na krátky výlet loďou po okolitých ostrovoch, či simulácia zasadania mestského zastupiteľstva nášho vlastného mesta Sleepyville.

Vôbec neľutujem celú tú námahu, ktorú písanie práce prinášalo, pretože Eustory dáva mladým ľuďom veľa možností, ktoré im to vrátia mnohonásobne. Keďže témou campu bola demokracia a ústava, všetky naše aktivity a exkurzie boli ladené s touto témou. Na užšie rozoberanie takýchto tém v škole nie je dostatok času, takže som ocenila, že si môžem vymieňať názory a diskutovať s ľuďmi, ktorých taktiež tieto témy zaujímajú.

 

 

Estónsko – Tallinn/Narva, Rusko – Ivangorod

10714620_962809457078519_681394710_nPri tejto príležitosti som vyspovedala aj svojho kolegu Luciána Gontku, aby sa s nami podelil o svoje zážitky z History Campu.

Peťa: V skratke nám porozprávaj, kde si bol a ako si sa tam dostal.

Lucián: Vybrali ma na History Camp to Estónska, kde som čas strávil v 2 metropolách – v Tallinne, hlavnom meste Estónska, a v Narve, cez ktorú prechádza hranica Ruska a Estónska no zároveň hranica Európskej únie a Sovietskeho zväzu. Dôvodom, prečo som sa mohol uchádzať o účasť na History Campe je fakt, že som s tebou vyhral súťaž Eustory. Ďalej nasledovalo napísanie motivačného listu a competition entry.

Peťa: Opíš svoje zážitky z tohto campu.

Lucián: Moje zážitky… tých bolo na stovky. Od malých až po veľké. No hneď prvý, ktorý mi príde na um je to, ako sme zmeškali lietadlo v Rige a nemali sme sa ako dostať do Tallinnu. Ďalšie letenky stáli cez 250€ a každý deň meškania stál 25€ a navyše sa stratila naša batožina. Chvalabohu sme sa nejako zorientovali, dostali do centra Rigy a kúpili autobusové lístky do Tallinnu, kt. stáli 14,90€. Smiešna vec je, že batožina sa dostavila do hostela skôr než my. Iný taký zážitok bolo navštívenie cintorína, na ktorom jeden z účastníkov z Českej republiky mal pochovaného prastarého otca, kt. umrel v 2. svetovej vojne. Bolo to pekné, no zároveň dojímavé. A v neposlednom rade sa mi veľmi páčilo mesto Tallinn, ktorého centrum je doslova a do písmena stredoveké. V hostincoch sa svieti jedine sviečkami, podávajú sa stredoveké jedlá, dokonca aj množstvo predavačov a obchodníkov je oblečených v stredovekých šatách. O zážitkoch v Estónsku by som mohol rozprávať od rána do večera.

10704783_962810097078455_2106428026_n

Peťa: Čo ti to dalo do života?

Lucián: History Camp mi dal do života veľa. Videl som ako sa Európska únia stará do vecí, do ktorých ju nič nie je a taktiež ako manipuluje s verejnou mienkou. Zároveň som stretol veľmi veľa mladých vzdelaných ľudí, s ktorými sme diskutovali o mnohých témach.

Peťa: Koho si tam stretol?

Lucián: Počas môjho pobytu v Estónsku som spoznal ministra školstva Estónska, riaditeľku University of Narva i nemeckého diplomata. Nehovoriac o skvelom tíme organizátorov a ľudí, ktorí sa dostali na History Camp spolu so mnou.

Peťa: Si ešte v kontakte s niekým z campu?

Lucián: Áno, som v kontakte s priateľmi z Ruska, Lotyšska, Nemecka, Slovenska a Litvy.

 

Petra Krňanová, III.B

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>