Aké je to byť Golemom ?

Golem je podľa hebrejskej mytológie oživená socha, ktorá má nadprirodzené schopnosti. No hebrejské slovo golem znamená v preklade nedokonalosť, neúplnosť. Golem v poňatí ľudí dnešnej doby znamená silu a ochranu (povesť rabiho Löwa). Čo však znamená pre nás ?

Golem je náš hlas – môže ho použiť každý, kto chce byť počuť. Tí, ktorým sa to zapáči sa Golemom môžu ľahko stať. Neveríte? Dovoľte mi presvedčiť Vás!

V prvom rade je Golem len akási cesta, na to aby bola použiteľná, treba chodcov a to sme my, Golemovia.  Našou úlohou je poznať ľudí alebo ešte lepšie, poznať tých správnych ľudí. A čo keď ich už poznáme? Jednoducho ich stačí motivovať a presvedčiť, že majú čo povedať iným ľuďom a že to stojí za to.  Ak sa nám to podarí, nemusíme sa báť, že náš Golem ostane bez hlasu. Bez hlasu ktorým ste vy, bez neho by bol Golem ničím. No nie všetko je tak jednoduché ako sa zdá….Aké je to byť Golemom ?

Ťažko sa hovorí, čo je najdôležitejšia práca, skôr si myslím, že je to akýsi náš malý ekosystém v ktorom sú si všetky častice rovné a jedna bez druhej by nemohla existovať. A tak nesmiem zabudnúť ani na ľudí, ktorí využívajú svoje vedomosti a talent, vedia nájsť aj tú najmenšiu chybu v texte, opraviť ju a nemať nám to za zlé. Však keby sme všetci ovládali tú našu slovenčinu tak ako oni, mali by oveľa starostí menej.

Stále to znie ako jednoduchá vec byť Golemom? Podľa mňa nie. Zdá sa mi, že málo ľudí dokáže pracovať len tak. To pre nás znamená neustále „otravovanie“ našich už kamarátov. A tak sme nútení viackrát za týždeň pokladať tie isté otázky typu : „Pošleš mi ten článok? Kedy ho dopíšeš? Môžem s tebou stále rátať?…“ a podobne. Nuž, každé povolanie nesie svoje riziko a myslím, že Golem za to všetko úsilie stojí.

Ak aj tebe príde stále voľba byť Golemom lákavá, tak sa nám určite ozvi a radi kohokoľvek, kto je ochotný makať prijmeme. Ručím za to, že byť hlasom iných je veľmi dobrý pocit.

Na záver chcem ešte raz poďakovať za každý jeden článok a za každú jednu pomocnú ruku. Takisto pripomenúť, že Golem bez hlasu, ktorým ste Vy, by nebol ničím.  A tak ako vždy sa veľmi teším na Vaše články a pripomienky k nim, a samozrejme, za každú pomoc a podporu. Všetkým Vám veľmi ďakujem.

 

Sára Dolná III.B

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>