200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra

Práve 28.10.2015 si pripomíname 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra. Pri počutí tohto mena si takmer každý Slovák predstaví muža ktorý stál pri zrode slovenčiny tak ako ju poznáme dnes. Práve vďaka nemu sa už viac nepoužíva biblická čeština a Slováci môžu medzi sebou voľne komunikovať v jazyku ktorému rozumejú.11274673_1422908708033740_1913353754_n

Avšak, tak ako skoro každý hrdina si musel prejsť veľmi tŕnistou a nepohodlnou cestou kým dosiahol svoj cieľ. Veď ako aj on sám píše v jednom liste adresovanom J. M. Hurbanovi: „My chytili sme sa do služby ducha, a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.“ Jeho idey boli mnoho krát spochybňované a ľudia im neprikladali veľkú váhu. Aj napriek tomu sa vzoprel spolu s jeho dvomi spoločníkmi a vernými priateľmi a vytvoril to, čo dnes nazývame spisovná slovenčina.

Mnohí ľudia si myslia, že ako národný hrdina mal len tie najlepšie vlastnosti. Je samozrejmé že bol veľmi cieľavedomý, statočný a nenahraditeľný. Ale bohužiaľ, absolútna dokonalosť neexistuje. Mnoho krát sa totiž uvádza že Štúr, bol celkom osamelý a taktiež nekompromisný človek. Ťažko povedať či sa tieto vlastnosti dajú označiť za negatívne. V mnohých prípadoch mu určite poslúžili a aj vďaka nim dosiahol svoje ciele.

Pri tejto príležitosti200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra sa čoraz viac hovorí o pripravovanej dokudráme True Štúr ktorú bude vysielať RTvS. Práve ona bude skúmať okolnosti smrti Ľudovíta Štúra a taktiež sa bude snažiť vyvrátiť alebo naopak potvrdiť mýty ako napríklad či bol homosexuál, či naozaj miloval Adelu Ostrolúcku alebo či za jeho smrť nie je zodpovedný niekto iný.

Každý Slovák by si mal jeho pamiatku uctiť a ďakovať mu za jeho prácu a celoživotný prínos pre tento štát. Je jeden z mála ľudí, ktorý v Slovákoch videl viac ako len etnikum a obetoval kvôli tomu celý svoj život.

Barbora Borošková III.C

Golem

sara-golem3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>